Olası deprem Iğdır’da da olursa! Kaynak: Olası deprem Iğdır’da da olursa!

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Gazeteci Serdar Ünsal, Elazığ ve Malatya depreminin Iğdır'da da olması durumunda Ermenistan'daki Metzamor Nükleer Santralinin çevreye felaket saçacağını söyledi.
Olası deprem Iğdır’da da olursa! Kaynak: Olası deprem Iğdır’da da olursa!
 

Türkiye - Ermenistan sınırına çok yakın alan dünyanın en tehlikeli ve eski santrali olan Metzamor Nükleer Santrali’ni bölgemizi tehdit ettiğini de belirten Ünsal, santralin bir an önce kapatılması gerektiğini savundu.

Olası bir depremde yaşanacak nükleer sızıntının Ermenistan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve İran’a tehdit oluşturduğunu belirten Serdar Ünsal, Ermenistan‘ın Türkiye sınırına yakın noktada faaliyet gösteren ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA) ile Avrupa Birliği (AB) verilerinde, “Dünyanın en tehlikeli nükleer santrali olduğu” belirttiğini hatırlattı.

Metzamor Nükleer Santralinin, hem Türkiye’nin hem de Kafkasların korkulu rüyası olduğuna da dikkat çeken Serdar Ünsal; “Elazığ ve Malatya depremi ile birlikte yeniden gündeme gelen santralin kapatılması isteniyor. Aynı deprem Iğdır’da olsaydı felaket olurdu. Ermenistan’daki Metzamor Nükleer Santrali kapatılmalıdır. Elazığ ve Malatya da meydana gelen deprem hepimizi üzdü. Deprem aynı şiddette Iğdır’da meydana gelseydi felaket olurdu. Çünkü Iğdır’ın yanı başında bulunan ve fay hattında kurulu Metzamor nükleer santrali çatlardı yayacağı radyasyon ile bölgenin felaketi olurdu. Bu nedenle vakit geç olmadan bu santral kapatılmalıdır.

Bugüne kadar 150 kez arızalanan Metzamor, havayı ve suyu tehdit ediyor. Bir sızıntıda başta Iğdır olmak üzere, Kars, Ardahan, Ağrı ve Erzurum illeri etkilenecek. Aynı zamanda fay hattı üzerinde bulunan nükleer santral, olası bir depremde büyük bir felaketi de beraberinde getirecek.

Başta Iğdır olmak üzere bölgedeki birçok ilin pimi çekilmek üzere olan bir bombanın yakınında yaşıyor.

Hemen yanı başımızda duran ve her an bir faciaya yol açacak nitelikteki bu santralin işlevinin bir an önce durdurulmasını istiyoruz. 1998 yılında meydana gelen sızıntı en fazla bizi etkiledi. Pimi çekilmeye hazır bir bombanın üzerinde oturuyoruz. Bir gün başımıza bu santral yüzünden büyük bir felaket gelecek. Ellerini bağlayıp izleyenlerin o zaman ne yapacağını merak ediyorum. Bu işin şakası yok.

Iğdır Merkeze 15 km, sınır köylere ise 100-200 metre mesafede bulunan Metzomor Nükleer Santralini pimi çekilmiş saatli bombadır. Fay hattında yapılmıştır. Bir depremde bölge yok olacaktır. Bir depremde insanlar enkaz altından kurtulma derdine mi düşsünler yoksa radyasyondan korunma mı bunun için hemen beton dökülerek kapatılmıştır. Avrupa birliği, insanlık, çevreci örgütler bu konuya eğilmeli santral kapatılmalıdır. Azerbaycan’ı İran’ı ve Türkiye’yi tehdit ediyor. Uranyum uçakla Rusya’dan getiriliyor. Uçak düştüğünde neler olur düşünemiyorum. Ermenistan’daki nükleer santralin, Türkiye’ye 15, İran’a 60, Azerbaycan ve Gürcistan’a 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu nedenle santralin Ermenistan dahil beş ülke için tehlike unsurudur” dedi.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!