“Bahşı söyle ahvalini” belgeseli tamamlanıyor

TRT İç Yapımlar Daire Başkanlığı’nca 2 yıl önce çekimleri başlayan ve geçtiğimiz günlerde çekimleri tamamlanan “Bahşı söyle ahvalini” belgeseli son aşamaya geldi.
“Bahşı söyle ahvalini” belgeseli tamamlanıyor

TRT İç Yapımlar Daire Başkanlığı’nca 2 yıl önce çekimleri başlayan ve geçtiğimiz günlerde çekimleri tamamlanan “Bahşı söyle ahvalini” belgeseli son aşamaya geldi. Yurdumuzun tarihi ve turistik özellikleri ile dikkat çeken 12 şehrinde çekimleri yapılan belgeselin tamamlandıktan sonra ilk önce Türkçe olarak yurdumuzda yayınlanacağı, daha sonra yabancı dillere çevrileceği belirtildi.

Yapımcılığını Sevim Kaya Karakaya’nın, yönetmenliğini Deniz Girginkoç Nazik’in ve kurgusunu da Yalçın Canavar'ın yaptığı “Bahşı söyle ahvalini” belgeseli Kars, Rize, Erzurum, Kırklareli, Adana, Mersin, Urfa, Antep, Kırşehir, Afyon, Muğla, Malatya Şehirlerinde başlamıştı. TRT İç Yapımları Daire Başkanlığı’nca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve yetkililerin de görüşleri alınarak yurdumuzun tarihi, turistik, ticari ve coğrafi amaçla tanıtımı için bu belgeselin yapımına başlanmıştı. Bu amaçla Kars’ın da tarihi ve turistik yerlerinde 10 kişilik bir ekiple çekim yapıldı. Belgeselde araştırmacı gazeteci ve müzisyen Salih Şahin tarihi türküler ve anlatımıyla Kars’ı işleyecek.

Yetkililer yurdumuzun turizm alanında da tanıtımı için hazırlanan kültür belgeselinin yabancı dillere çevrilerek Kafkasya, Avrupa ve daha birçok bölgede yayınlanacağını; belgeselde 12 şehre ait tarihi ve kültürel özellik taşıyan sanatçılara yer verildiğini ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtılması için fayda sağlayacağını belirttiler.

Belgeselin TRT’nin hangi kanallarında yayınlanacağına daha sonra kurum tarafından karar verilecek.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!