Kars’ta kurban atıkları sokaklara saçıldı

Kars’ta kurban olarak kesilen büyük ve küçükbaş hayvanlardan arda kalan sakatatlar sokaklara gelişigüzel atıldı
Kars’ta kurban atıkları sokaklara saçıldı

Kars Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu başkanlığında toplanan Kurban Hizmetleri Komisyon kararına göre; Kurban Bayramında kurban kesimi için mezbaha veya kurban kesim yerleri dışında kalan ve kurban kesimi için uygun olan yerlerde vatandaşlar dini ve hijyenik şartlara uyarak, umunun istifadesine sunulan cadde, sokak, park ve bahçeler haricinde özel mülkte kesilmesine karar verilmişti.

Ancak, kentte kesilmeye başlanan büyük ve küçükbaş hayvanlardan arda kalan sakatatlar bazı kişi veya kişilerce Şehit Yusuf Bey Caddesinde çöp konteynerlerine değil de ARAS EDAŞ elektrik trafosunun yanına konuldu. Sakatatın kokusunu alan sokak köpekleri, çuval içerisindeki sakatatları parçalamasıyla caddeye saçmaya başladı.

Uzmanlar, kist bulunduran hayvanların organların köpekler tarafından yenilmesi durumunda insanlara da bulaşarak kist hidatik hastalığına yakalanma riski taşıdığını ifade ettiler.

Hayvan sakatatlarının gelişi güzel cadde ve sokaklara atılmamasını gerektiğini kaydeden uzmanlar, “Bu kistleri içeren hayvan etleri ve sakatatlar, köpekler tarafından yenince parazit barsaklarda olgunlaşır. Parazitlerin belirli aralıklarla yumurtlayarak ana konakçı köpekler tarafından atılmasıyla enfeksiyon zinciri bir kısır döngüye dönüşür. Ülkemizde kist hidatiğin sorun olmasının nedenlerinden birisi de özellikle kurban bayramlarında yapılan kesimler sonrası kistli sakatatları gömmek yerine, köpeklere yedirmek yada rastgele ortada bırakarak sokak köpeklerinin bu sakatatlarla beslenmelerine yol açmaktır.” dediler.

kars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(1).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(2).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(3).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(4).jpgkars’ta-sakatatlar-caddelere-sacildi-(5).jpg

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!