TRT'Cİ MEHMET ÇALMAŞIR'DAKİ KARS TÜRKÜLERİ NE OLDU?

TRT'Cİ MEHMET ÇALMAŞIR'DAKİ KARS TÜRKÜLERİ NE OLDU?

Benim sık sık dile getirdiğim, Kars ve çevresinin kaybolan, kaçırılan kültürel değerlerine yine değinmeden edemeyeceğim. Bu konuda hep yalnız kalıyorum ve kendi adıma değil Kars adına, Kars’ın kültürel geleceğine üzülüyorum.

Bir ülkenin, bir yörenin, bir ilin kalkınmasının temelinde kültürünün ve sosyal yaşamının yattığının belki fazla da farkında değiliz. Bir yörede kültür göçerse vatandaş da peşinden gider. Kars’ta olduğu gibi…

Şimdi gelelim kendi elimizle kültürümüzü başkasına peşkeş çekmemize. 2009 yılında TRT Erzurum Radyosu Halk Müziği sanatçısı Mehmet Çalmaşır’ın Kars’taki türkü derlemelerine. Bazı kişiler devreye girdi. Valilik ve Digor Kaymakamlığı Mehmet Çalmaşır’a her tür destekte bulundu. Digor’da öğrencilerden seçme yapılarak “Gönül Korosu” adı altında bir koro kuruldu. Cihaz enstrümanlar alındı ve maddi destekler oldu. Sodes’in, vakfın ve kaymakamlığın maddi imkanları kullanıldı. Yörede saklı kalan türküleri ve kültürel değerleri toplayıp değerlendirmek amacıyla başlatılan bu çalışma için valilik kanalıyla resmi kurumlara, kaymakamlıklara hatta köy muhtarlıklarına yazı yazılarak eldeki yazılı, sesli belgeleri, türküleri, hikayeleri aşık havaları kaymakamlıklara verildi ve valilik aracılığı ile havuzda toplanması sağlandı ve tabiri caizse kurdun ağzına nefis kuzular teslim edildi.

Dönemin Digor Kaymakamı Serkan Şeker döneminde harcamalar yapılarak 2009-2010 yıllarında Kars’ta, Ankara’da bazı illerde hatta 2-3 kez yurtdışında konserler verdi. Cumhurbaşkanına bile çıkarıldı. Ama repertuarda 2-3 bilinen Kars türküsü vardı, yeni bir şey yoktu. Ne üzücüdür ki birçok Karslı yazarımızda yetkililerimizde överek bitiremedi. Büyük hizmet geldiğini sandılar. Şimdi soruyorum ilgililere, maddi kaynak sağlayan yetkililere, bu parlayan ve şimdi külleri bulunan bu çalışma için toplanan Kars’ın kültürel belgeleri nerede? Ne yapıldı? Daha doğrusu, söz eklenerek Erzurum türküsü, oyun havası, aşık havası, hikayesi olarak yayınlanmasından çok mu zevk alıyorsunuz? Kars’ın kültürünü başkasına resmi elden vermek hangi akıllının sivri mantığı idi? Karslı ne güne duruyor?

Bilinen bir gerçek var ki Elazığ, Erzincan, Ağrı, Muş, Kars, Iğdır, Ardahan gibi illerin halk türkülerinin büyük bölümü Erzurum adına yayınlanıyor. Başta Kars… Biz kendi elimizle kültürümüzü teslim edersek daha çok ağlayacağız.

Sahi TRT adına Mehmet Çalmaşır’a toplanan kültürel değerlerimiz, türkülerimiz nerede? Gözünüz aydın düşmanın yapamadığını yaparak Kars’ın kültürünü bitirdiğinizin farkında mısınız?

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!